شیر فلکه برنجی قیمت شیر فلکه برنجی

شیر فلکه برنجی

به منظور قطع و وصل کردن جریان سیالات درون لوله از شیر فلکه برنجی استفاده می نماییم ، این شیر به گونه ای طراحی شده است  که در خطوط سرویس یا به صورت کاملا باز قرار می گیرد و یا به صورت کاملا بسته عمل می نماید .

زمانی که شیر فلکه برنجی کاملا باز می باشد دیسک این شیر از مسیر جریان سیال خارج می شود ، و با خارج شدن دیسک شیر به لوله ای هم اندازه به لوله متصل تغییر پیدا می کتد و زمانی که شیر فلکه برنجی کاملا بسته می باشد ، برای تمام سیالات آب بندی خوبی ایجاد می کد .

اجزای شیر فلکه برنجی

1 . بدنه

2 . سر پوش

3 . محور یا شفت

شیر فلکه برنجی از آلیاژ برنج فورج پذیر می باشد به طوری که با تولید شیر فلکه برنجی با روش فورجینگ  فاصله مولکولی بین ذرات کم شده و باعث می شود شیربا فشار بالایی تهیه شود و بتواند آزمایشات انهدام را نیز با مقاومت بالا تحمل نماید ، این روش تولید شیرفلکه برنجی به گونه ای است که می تواند در برابرفشار باری بالا استحکام خوبی از خود نشان دهد .

شیر فلکه برنجی

استاندارد شیر فلکه برنجی

شیر فلکه برنجی طبق استادادرد های ملی تولید می شود ، این استاندارد با شماره 3664 می باشد ، هم چنین استاندارد دنده ها ی شیر فلکه برنجی با استاندارد اتصالات دنده  ای فشار قوی مطابق می باشد ، این استاندارد عبارت است از EN HSO 222  .

شیر فلکه برنجی در سایز های مختلفی تولید می شود ، این شیر در سایز 4/1 اینچ الی 6 اینچ طراحی و تولید می شود .

مکانیزم عملکرد شیر فلکه برنجی به دو دسته تقسم می شود :

. دسته ی اول محور متحرک

. دسته ی دوم محور ثابت

شیر فلکه برنجی محور متحرک

با چرخاندن فلکه شیر ، شیر همراه با دیسک بالا و پایین می رود و با انجام این عمل شیر باز و بسته می شود که با مشاهده موقعیت محور متوجه باز یا بسته بودن شیر می شوید .

شیر فلکه برنجی محور ثابت

همان طور که از اسم این شیر پیدا است ، محور شیر فلکه برنجی هیچ تغییری نمی کند حتی با چرخاندن فلکه و جابجایی دیسک  ، در این موقعیت محور همیشه ثابت می ماند .

شیر فلکه برنجی محور ثابت به دلیل این که در تماس با آب قرار می  گیرد احتمال خوردگی دارد اما به دلیل این که فلکه ی شیر از بدنه خارج نیست آسیب کم تری می بیند .

مزایای شیر فلکه برنجی

قطع و وصل مناسب جریان ، نصب شیر فلکه کشویی به جهت جریان بستگی نداشته و می تواند در هر دو جهت نصب گردد ، افت فشار ناشی از شیر فکه برنجی در حالت کاملا باز بسیار کم می باشد .

معایب شیر فلکه برنجی

 شیر فلکه برنجی نمی تواند با سرعت باز و یسته شود ، شیر فلکه برنجی در حالت نیمه باز با ارتعاش و لرزش همراه است ، برای تنظیم جریان ، شیر فلکه برنجی مناسب نمی باشد .

شیر فلکه برنجی با برند های مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید با پرس و جو بهترین نوع و برند را از میان تولید کنندگان شیر فلکه برنجی تهیه نمایید .

شیر فلکه برنجی با توجه به این که از سادگی در طراحی بر خورد دار است ، قیمت بالایی ندارد و بسیار مقرون به صرفه می باشد و نکته مهم این که کار کردن با شیر فلکه برنجی بسیار راحت و آسان می باشد  .

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.